WejściePytania i odpowiedziCzym jest Pielgrzymka Majowa? Na czym polega?
Pytania i odpowiedzi

Czym jest Pielgrzymka Majowa? Na czym polega?

Tagi: Kościół, Najświętsza Maryja Panna, Pielgrzymka
Słowo "pielgrzymka" czy "pielrzym" odnosi się do osób, które udają się do miejsc świętych. Jak tłumaczy Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae Vultus pielgrzymka jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji. Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka to viator, pielgrzym, który przemierza drogę aż do osiągnięcia pożądanego celu."

Pielgrzymka majowa polega na odwiedzeniu sanktuarium maryjnego.</br> Powyżej wizerunek Matki Bożej z Einsiedeln (Suiza)
Pielgrzymka majowa polega na odwiedzeniu sanktuarium maryjnego.
Powyżej wizerunek Matki Bożej z Einsiedeln (Suiza)
Miesiąc maj Kościół tradycyjnie dedykuje Najświętszej Marii Pannie
i dlatego wśród zwyczajów chrześcijańskich całego Kościoła odnajdujemy nie tylko nabożeństwa maryjne, ale również pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, by odwiedzić naszą Matkę i oddać Jej cześć.

Świętego Josemarię wzruszały te liczne, nieraz masowe, przejawy miłości do Matki Bożej, ale zawsze powtarzał, że ma szczególne upodobanie do pielgrzymek odbytych indiwidualnie lub w małych grupach, nawet tylko dwu lub trzyosobowych. "Szanuję i kocham te inne, publiczne przejawy pobożności, ale osobiście wolę ofiarować Maryi tę samą miłość i ten sam entuzjazm w prywatnych odwiedzinach albo w małych grupach, co daje posmak intymności." (To Chrystus przechodzi, 139).

W roku 1935, po swojej pierwszej wizycie w sanktuarium Matki Bożej Sonsoles, w okolicach miasta Ávila, Założyciel Opus Dei określił, jako przejaw miłości do Matki Bożej wszystkich wiernych Prałatury w maju, pielgrzymkę do sanktuarium lub miejsca gdzie się czci wizerunek Najświętszej Marii Panny.
Od tego czasu ten zwyczaj rozprzestrzenił się także wśród osób, które miały kontakt z jego nauczaniem.

"Pielgrzymka majowa" polega na odwiedzeniu Matki - Matki Bożej z powodu synowskiej miłości.
Święty Josemaria odmawiał trzy części różańca: jedną, w drodze do wybranego miejsca; drugą, która zazwyczaj odpowiadała części różańca z danego dnia tygodnia, wraz z Litanią Loretańską odmawiał w sanktuarium lub przed wizerunkiem Naszej Pani, którą chcial odwiedzić; i trzecią, w drodze powrotnej.

Można ofiraować Matce Bożej drobne pequeńos wyrzeczenia za potrzeby osobiste i całęgo Kościoła: odbyć pieszo na przykład choćby drogę powrotną; zaakceptować z radością niedogodności w drodze czy warunki atmosferyczne; powstrzymać się od drobnej przekąski, która byłaby czymś normalnym w przypadku spaceru, itd.

"Pielgrzymka majowa" odznacza się duchem apostolskim. Święty Josemaria zachęcał, aby odbywać ją w towarzystwie przyjaciół lub krewnych i aby wykorzystać tę okazję jako zachętę do konkretnego kroku w kierunku wzrostu w ich życiu chrześcijańskim.

"Wiele nawróceń, wiele decyzji oddania się na służbę Bogu poprzedziło spotkanie z Maryją. Matka Boża wzmagała pragnienia poszukiwania, ożywiała po matczynemu dążenia duszy, pobudzała chęć przemiany, nowego życia." (To Chrystus przechodzi, 149)
Święty Josemaria odmawiając różaniec w maju 1974 roku
Święty Josemaria odmawiając różaniec w maju 1974 roku

"Szczególnym przejawem macierzyństwa Maryi" - powiedział papież Jan Paweł II w Fatimie - "stanowią miejsca, w których Ona spotyka się z ludźmi, domy w których mieszka; miejsca gdzie zauważa się szczególną obecność Matki. We wszystkich tych miejscach, zadziwiająco wypełnia się wyjątkowy testament Ukrzyżowanego. Tam człowiek został zawierzony Maryi, biegnie na spotkanie z Nią, jako ze swoją Matką; otwiera swoje serce, mówi o wszystkim; przyjmuje do swojego domu, to znaczy, angażuje ją we wszystkie swoje problemy".